POČET POLOŽEK: 0
Sledujte last minute slevy na Facebooku
 

RYCHLOKURZ NORTH SAILS

Trim hlavní plachty


Svou povahou je hlavní plachta nejodolnější a nejvšestranější plachtou ve výbavě plachetnice. Musí pokrýt nejširší spektrum síly větru, což znamená její natahování a tvarování do všech možných směrů a tvarů.


Hlavní plachta je nejen zdrojem velké části pohonu lodi, ale má i dost co do činění s kontrolou směru plavby. Plachta pomáhá kormidlovat celé plachtoví, přičemž funguje velice podobně jako trimovací klapka kýlu nebo klapka na křídle letadla.


Zejména zadní část hlavní plachty, její lem, má významný vliv na směrovou náchylnost lodě. Zavřený nebo přetažený zadní lem hlavní plachty stáčí proudění vzduchu do návětří, což vytváří velké boční síly do závětří na zádi lodě. To vytváří návětrný pocit na kormidle a tlačí špičku lodě do návětří (viz níže).


Stejně tak, otevřený nebo volný zadní lem hlavní plachty umožňuje vzduchu snadno odtékat její profil, aniž by se vytvářela taková boční síla (viz níže). Takže kormidelník cítí menší návětrnost lodě na kormidle.Postup trimování hlavní plachty


V posledním vydání Rychlokurzu tato kapitola obsahovala rozsáhlý smyčkový diagram vysvětlující trimování hlavní plachty. Smyčka byla pro někoho srozumitelná, ale pro většinu byla spíše matoucí. Z tohoto důvodu jsme od ní upustili. Nicméně, shledáváme základní pětibodový postup trimování velmi užitečným, a tak na něm stavíme dále. Hlavním pointa smyčkového diagramu bylo, že trimování hlavní plachty není tak triviální záležitost. Jakákoli změna nastavení jednoho ovládacího prvku má nějaký primární účinek, ale i mnoho vedlejších efektů. Proto musí mít trimmer hlavní plachty ucelené znalosti o téměř všem, co obsahuje tato příručka, a stejně tak metodický přístup ke své práci. Zábavné na této práci je, že se můžete neustále mnoho učit. Následující postup nabízí dobrý a solidní postup trimování hlavní plachty.


Pěti základními kroky jsou:


Nastavení twistu hlavní plachty napětím hlavní otěže
Nastavení hloubky profilu průhybem stěžně a napětím spodního lemu
Nastavení pozice maximální hloubky profilu napětím předního lemu
Vyladění výkonu hlavní plachty pomocí shora uvedených ovládacích prvků
Když hlavní plachta přichází do let
Spíry
Interakce hlavní plachty a geny